x
Avusturya

Vize İşlemleri

Avusturya

Avusturya Oda Ali Ziyareti

Ankara Avusturya Konsolosluğunun oda mensubu olan kişilerden Ankara’dan Avusturya aile, arkadaş ziyaret vizesi başvurusunda bulunabilmeleri için talep ettiği evraklar aşağıdaki gibidir:

1 - Ankara Avusturya Konsolosluğu, Ankara Avusturya aile, arkadaş ziyaret vizesi için başvuracak oda mensubu olanlardan on yıldan eski olmayan, seyahat dönüş tarihi itibarı ile en az 6 ay geçerli Pasaport şartı koşmaktadır.

2 - Ankara Büyükelçiliği, Avusturya aile ziyaret vize başvurusunda başka vizede kullanılmamış, en fazla 2 ay önce çekilmiş 35 x 45 ölçülerinde 2 adet biometrik fotoğraf istemektedir.

3 - Ankara’daki Avusturya Konsolosluğunun Avusturya aile (arkadaş) ziyaret vize işlemlerinizin başlatabilmesi için Schengen Vize Başvuru Formu.

4 - Ankara’dan Avusturya aile (arkadaş) ziyaret vize işlemlerinizin takibi için Takip Formu.

5 - Aile, Arkadaş Avusturya Ziyaret Vizesi başvurusu için Davetiyeye ihtiyacınız olacaktır.

Davetiye:

 • Davet edilen kişilerin isimlerinin, doğum yer ve tarihlerinin, pasaport numaralarının belirtilmiş,
 • Davetiye gönderen kişinin Avusturya’ da bulunduğu şehrin belediyesinden ve polisinden onaylı,
 • Davet eden kişinim Alman Kimlik Kartı ve ya oturum izni kartı fotokopisi olmalı,aylık maaş bordro ve Banka Hesap Dökümü eklenmiş olmalı,
 • Davet eden kişi damat ise, akrabanız olan kadın ile evli olduğuna dair uluslararası geçerli evlenme cüzdanı fotokopisi davet ile birlikte Size gönderilmeli.

6 - Oda mensuplarının Ankara’dan Avusturya aile, arkadaş ziyaret vizesi başvurularında Avusturya Konsolosluğuna (Elçiliğine) hitaben Avusturya aile, arkadaş ziyaret vizesi Talep Dilekçesi yazmaları gerekmektedir.

7 - Ankara Avusturya Konsolosluğu oda mensuplarından bağlı bulundukları odadan alınmış oda üyelik belgesinin aslını talep etmektedir.

8 - Ankara’dan Avusturya Konsolosluğuna Avusturya aile, arkadaş ziyaret vizesi başvurusunda bulunan oda mensupları BAĞ-KUR (SGK) Hizmet Dökümü ibraz etmek zorunda.

9 - Ankara’dan Avusturya Konsolosluğuna Avusturya Ticari Vizesi başvurusunda bulunan kişiden bulunduğumuz yıldan bir önceki yıla ait Vergi Levhasının fotokopisini talep etmektedir.

10 - Avusturya aile ziyaret vizesi için Ankara’dan başvuruda bulunacak kişiye ait Banka Hesap Cüzdanı ve ya Banka Hesap Dökümü:

 • Son Bakiye en az 3 500 TL Olmalı.
 • Son 15 gün içerisinde alınmış olmalı.
 • Banka Hesap Dökümü ise imzalı, kaşeli. Kaşede banka memurunun sicili No belirtilmiş ise yeterli, belirtilmemiş ise İmzayı atan Banka Memurunun imza yetkisinin olduğunu gösteren memurun da imzası olan Bankanın İmza Sirkülerinin Fotokopisi.

11 - Ankara Konsolosluğu Avusturya aile, arkadaş ziyaret vizesi için başvuran kişinin adına düzenlenmiş gidiş dönüş uçak biletleri talep etmektedir.

12 - Ankara Konsolosluğu, Avusturya’da konaklayacağınız hotele ait rezervasyon istemektedir.

13 - Avusturya Ankara Büyükelçiliği kurallar gereği, Avusturya aile ve ya arkadaş ziyareti vize başvurusunda bulunacak kişi adına Avusturya’da kalacağı tarihlerinden bir gün önce başlayıp dönüş tarihinden bir sonrası güne kadar geçerli 30 000 € teminatlı Seyahat Sağlı Sigortası poliçesinin orijinalini istemektedir.

14 - Ankara’dan Avusturya davetiyeli vize başvurusunda bulunan vize başvuru sahibinin adına düzenlenmiş Tam Tekmili Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği:

 • Anne, baba, kardeş, eş, çocuk ile ilgili bilgileri mutlaka gözükmelidir.
 • Açıklamalar kısmında yerleşim yeri belirtilmiş olmalı,
 • Açıklamalar bölümü işlenmiş olmalı. 

15 - Ankara Avusturya Konsolosluğu aile (arkadaş) Avusturya vizesi başvuru sahibinin Nüfus Cüzdanı Fotokopisini istemektedir.

16 - Avusturya Konsolosluğu var ise Tapu, Kira gelirleri, Araç Ruhsatı fotokopilerinizi istemektedir.

Önemli Notlar:

1 - Oda mensubu başka bir şirkette SSK’lı olarak da çalışıyor ise Avusturya Vizesi başvurusu için SSK çalışanı olarak evrakları hazırlayıp SSK çalışanı olarak başvuru yapmalı.

2 - Avusturya Vizesi başvurusunda bulunan kişinin pasaportunda şu anda kullandığından farklı bir isim ya da soy isim (kızlık soyadı gibi) bulunuyor ise, Pasaport güncellenmeli.

3 - Araç ile seyahat edecekseniz:

 • Yeşil Sigorta - 15 günlük 90 €.
 • Uluslararası geçerli ehliyet (Beynelmilel Şoför Ehliyetnamesi) 1 yıllık 450 TL.

 

Ankara’dan Avusturya aile, arkadaş ziyaret vizesi Vize Ücreti,

Ankara’dan Alman Vizesi için Ankara Avusturya Konsolosluk Harcı,

Avusturya aile, arkadaş ziyaret vizesi Ankara Konsolosluğu evrak teslim Randevu Ücreti,

Avusturya aile, arkadaş ziyaret vizesi Ankara Avusturya Parmak izi uygulama merkezi ücreti,

Bankaya ödenen Avusturya aile, arkadaş ziyaret vizesi ücretinin banka komisyonu,

Avusturya Vize başvurusu için gereken 30 000 € teminatlı Sağlık Seyahat Sigortası,

Avusturya Vizesi Hizmet Bedeller ücretleri Dâhil,

Toplam: 160 € + KDV.

 

Schengen Vizesinin süresi. Verilip - verilmemesi, vize işlemlerinin ne kadar sürede sonuçlanacağı tamamen Ankara Avusturya Konsolosluğu inisiyatifindedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                      

 

 

Avusturya ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu